Page girls finish second, boys third in home track meet

© 2017-Lake Powell Chronicle

Kelsey Knight wins three events

Kelsey Knight dominated the jumping events and Christy Robinson earned a double win in hurdles to lead the Page girls track team to a second-place finish in the Page Merchants Meet on Saturday.
On the boys’ side, Jacob Doyle swept the hurdles to lead the Sand Devils to a close third-place finish.
Ganado won the girls meet with 144 points with the Sand Devils second at 129. Monument Valley was third with 104 points, Coconino was fourth with 67 and Tuba City fifth with 64. Seven teams competed in the meet.
Knight led the Sand Devils with wins in the long jump, triple jump and high jump. Knight took the long jump with a leap of 15-5, the triple jump at 31-6 and the high jump at 5-1.
Robinson was just as dominant, taking the 100-meter hurdles in 17.32 seconds and the 300 hurdles in 52.31
The Sand Devils also picked up a win in the 800 as Sofia Bryan came out on top in 2:32.44 and the 4x400 meter relay team won in 4:26.95.
Second-place finishers for the Lady Sand Devils included Rachel Drella in the 100-meter dash (13.97 seconds), Victoria Tenpenny in the 1,600-meter run (5:38.23) and the 4x800 relay team (11:13.62).
In the boys meet, Doyle won the 110-meter high hurdles in 15.85 seconds and the 300-meter intermediate hurdles in 44.58 seconds to pace the Sand Devils.
Cullen Nockideneh won the 400 in 54.95 seconds, the 4x400 meter relay team won in 3:51.05 and Kele Meredith won the shot put with a throw of 41-0.
Second-place finishers for the Sand Devils included Meredith in the 100 in 12.02 seconds and the 200 in 24.83 seconds, Peter Corbell in the 400 in 57.18 and the 4x800 relay team in 9:10.18.
The Page track teams will compete in the Valley Classic on Saturday at Alhambra High School.

Page Merchants Meet
Girls
Ganado – 144
Page – 129
Monument Valley – 104
Coconino – 67
Tuba City – 64
Grand Canyon – 48
Fredonia – 35
Red Valley/Cove – 2

100-meter dash
1 – Jazmaine Youvella-Platt, Ganado – 13.47
2 – Rachel Drella, Page – 13.97
3 – Sophia Honahni, Tuba City – 14.21
4 – Holly Gooding, Coconino – 14.29

200-meter dash
1 – Alyssa Byjoe, Monument Valley – 27.96
2 - Jazmaine Youvella-Platt, Ganado – 28.70
3 - Rachel Drella, Page – 29.02
4 - Sophia Honahni, Tuba City – 30.15

400-meter run
1 - Alyssa Byjoe, Monument Valley – 1:04.56
2 – Cayli Miles, Grand Canyon – 1:08.94
3 – Holly Gooding, Coconino – 1:09.02
4 – Larissa Yazzie, Tuba City – 1:09.26

800-meter run
1 – Sofia Bryan, Page – 2:32.44
2 – Jayla McIntosh, Ganado – 2:39.41
3 – Kodi Tate, Page – 2:49.14
4 – Danielle Tee, Tuba City – 2:50.85

1,600-meter run
1 - Jayla McIntosh, Ganado – 5:36.58
2 – Victoria Tenpenny, Page – 5:38.23
3 – Hannah Poorman, Monument Valley – 5:46.32
4 – Allayah Reid, Ganado – 5:53.71

3,200-meter run
1 – Esther Beck, Ganado – 12:17.63
2 – Larissa Yazzie, Tuba City – 12:28.79
3 – Kloe Littleman, Page – 13:03.95
4 – Allayah Reid, Ganado – 13:21.32

100-meter hurdles
1 – Christy Robinson, Page – 17:32
2 – Deana Curley, Ganado – 18.13
3 – Kristina Dunbar, Monument Valley – 19.12
4 – Amelia Johnson, Coconino – 19.17

300-meter hurdles
1 – Christy Robinson, Page – 52.31
2 – Deana Curley, Ganado – 53.73
3 - Amelia Johnson, Coconino – 57.78
4 – Cortney Greenwood, Ganado – 58.33

4x100-meter relay
1 – Ganado – 55.81
2 – Coconino – 58.18
3 – Tuba City – 58.32
4 – Monument Valley – 58.47

4x400-meter relay
1 – Page – 4:26.95
2 – Ganado – 4:38.62
3 – Monument Valley – 4:42.80
4 – Coconino – 4:48.94

4x800-meter relay
1 – Ganado – 10:34.65
2 – Page – 11:13.62
3 – Coconino – 12:14.21
4 – Grand Canyon – 12:47.31

Long Jump
1 – Kelsey Knight, Page – 15.50
2 – Amanda Byjoe, Monument Valley – 14-1
3 – Autumn Charley, Ganado – 13.2.75
4 – Mariah Mudrow, Fredonia – 13-1.50

Triple Jump
1 - Kelsey Knight, Page – 31-6
2 - Mariah Mudrow, Fredonia – 30-7.75
3 - Autumn Charley, Ganado – 27-4
4 – Emily Bowler, Fredonia – 24-9.25

High Jump
1 - Kelsey Knight, Page – 5-1
2 – Candy Lopez, Grand Canyon – 4-10
3 – Sara Cambridge, Page – 4-9
4 – Mariah Mudrow, Fredonia – 4-8

Shot Put
1 – Nizhoni Cly, Monument Valley – 32-1
2 – Janessa Johnson, Monument Valley – 31-10
3 – Maya Tijerin – Coconino – 30-5.5
4 – Mariah Mudrow, Fredonia – 30-1

Discus
1 – Janessa Johnson, Monument Valley – 105-10
2 - Nizhoni Cly, Monument Valley – 95-3
3 – Harley Trojan, Page – 78-11
4 – Michelene Coleman, Ganado – 76-11

Boys
Ganado - 136
Coconino – 130
Page – 126
Monument Valley – 120
Red Mesa – 33
Tuba City – 31
Grand Canyon – 18

100-meter dash
1 – Shane Ramsey, Monument Valley – 11.77
2 – Kele Meredith, Page – 12.02
3 – Mark Chapman, Monument Valley – 12.04
4 – Dylan Blackwater, Red Mesa – 12.12

200-meter dash
1 – Shane Ramsey, Monument Valley – 24.37
2 – Kele Meredith, Page – 24.83
3 - Peter Corbell, Page – 25.15
4 - Dylan Blackwater, Red Mesa – 25.76

400-meter run
1 – Cullen Nockideneh, Page – 54.95
2 - Peter Corbell, Page – 57.18
3 – Ronnie Ramone, Ganado – 58.08
4 – Jaron Greyeyes, Ganado – 58.28

800-meter run
1 – Vaughn Jackson, Tuba City – 2:01.13
2 – Anthony Lemus, Ganado – 2:01.53
3 – Bowen Martin, Page – 2:02.13
4 – Morgan Fowler, Page – 2:02.48

1,600-meter run
1 – Vaughn Jackson, Tuba City – 4:25.23
2 – Anthony Lemus, Ganado – 4:26.99
3 – Allen Fowler, Page – 4:30.41
4 – Jalen Chee, Ganado – 4:35.27

3,200-meter run
1 - Jalen Chee, Ganado – 9:55.37
2 – Sheldon Curley, Ganado – 10:01.88
3 – Tristan Antonio, Tuba City – 10:39.13
4 – Keyshawn Sampson, Ganado – 10:57.66

110-meter hurdles
1 – Jacob Doyle, Page – 15.85
2 – Dhir Patel, Coconino – 19.67
3 – Michael Helwig, Coconino – 19.85
4 – Kyle Sauer, Coconino – 20.50

300-meter hurdles
1 – Jacob Doyle, Page – 44.58
2 – Kyle Sauer, Coconino – 47.67
3 – Jace Soliday, Coconino – 48.90
4 – Dylan Blackwater, Red Mesa – 49.46

4x100-meter relay
1 – Monument Valley – 47.47
2 – Ganado – 48.42
3 – Red Mesa – 49.33
4 – Coconino – 49.37

4x400-meter relay
1 – Page – 3:51.05
2 – Ganado – 3:56.94
3 – Coconino – 4:00.64
4 – Monument Valley – 4:31.63

4x800-meter relay
1 – Ganado – 8:31.93
2 – Page – 9:10.18
3 – Grand Canyon – 9:48.06
4 – Coconino – 10;16.39

Long Jump
1 – Shane Ramsey, Monument Valley – 19-6.25
2 – Elisha Begay, Monument Valley – 18-7
3 – Mark Chapman, Monument Valley – 17-6.5
4 – Mathias Bizardie, Monument Valley – 17-2.75

Triple Jump
1 – Brenna Motes, Coconino – 36-1.5
2 – Michael Helwig – Coconino – 32-9.5
3 – Jovi Begay, Ganado – 32-9.5
4 - Mathias Bizardie, Monument Valley – 32-3.5

High Jump
1 – Steven Miller, Coconino – 5-8
2 – Marius Holiday, Monument Valley – 5-7
3 – Brenna Motes, Coconino – 5-6
4 – Ashton Allen, Monument Valley – 5-4

Shot Put
1 – Kele Meredith, Page – 41-0
2 – Sonny Kuwanhyoima, Ganado – 36-2
3 – Fidel Mercado, Coconino – 34-6
4 – Weston Lane, Page – 34-6

Discus
1 - Sonny Kuwanhyoima, Ganado – 116-1
2 – Chris Robbins, Coconino – 105-4
3 – Kele Meredith, Page – 99-9
4 – Weston Lane, Page  - 95-5

© 2017-Lake Powell Chronicle

More In Sports